ثبت نام

اگر هر ورزشی را در زمین سرپوشیده و سالن انجام می دهید، می دانید که کشش Traction یا چسبندگی Grip خوب کفش ورزشی برای توقف و چرخش سریع و ایمن چقدر مهم است. اما وقتی کفش ها گرد و غبار را به خود می گیرند و یا از سطح صاف باشگاه خارج می‌شوند، این عوامل باعث می شوند که زیره کفش گیرایی خود را از دست بدهد و در نتیجه بازیکنان نمی توانند با دقت مانور دهند و خطر آسیب ناشی از لیز خوردن آنها افزایش می یابد.

در مسابقات داخل سالن، در هر ورزشی از فوتسال گرفته تا والیبال یا بسکتبال؛ اگر نیاز به انجام مکرر تغییر جهت دارید، داشتن چسبندگی خوب کفش بسیار مهم است. اگر با کفش سالنی خود احساس لغزش دارید، نمی توانید یک بازی عالی در هیچ یک از این ورزش ها انجام دهید؛ در این صورت شما باید کشش بیشتری در کفش خود داشته باشید. به طور معمول کفش های سالنی در زمان خرید چسبندگی خوبی دارند، مشکل این است که با گذشت زمان یا با مراقبت نادرست، کفش های داخل سالن می توانند کشش خود را از دست بدهند.


بهبود کشش کفش فوتسال با تمیز کردن

ممکن است کفش های فوتسال شما فرسوده شده و کشش آن از بین رفته باشد، اما قبل از اینکه آنها را دور بیندازید، در نظر بگیرید که آیا می توان چسبندگی آنها را بهبود بخشید یا خیر. نکته ای که در مورد یک زمین سالنی باید بدانید این است که گرد و غبار و کثیفی بسیاری در آن ایجاد می شود که چسبندگی کفش فوتسال شما را به شدت کاهش می دهد؛ در بیشتر موارد خیلی قبل از اینکه مشکلی را در زمین ببینید، متوجه تفاوت خواهید شد. کف سالن فوتسال پیش از مسابقه باید به طور کامل تمیز شود، اما در جایی که افراد زیادی از امکانات استفاده می کنند، وضعیت خوبی نخواهد داشت و نمی توانید کار زیادی در مورد زمین کثیف انجام دهید، اما با تمیز کردن کفش های فوتسال خود می توانید چسبندگی آن را بهبود ببخشید. مواد مورد نیاز برای تمیز کردن کفش فوتسال: آب گرم، مایع ظرفشویی، ابزاری ظریف (مانند قیچی، یا یک پیچ گوشتی کوچک)، برس یا مسواک، حوله تمیز.


نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال


مراحل تمیز کردن کفش فوتسال

مرحله 1: در ابتدا باید هر گونه زباله را از زیره کفش فوتسال خود پاک کنید. این شامل هر سنگ کوچک، توده گل یا هر چیز دیگریست که به شکاف کف کفش شما راه پیدا کرده است، هر ابزار نوک تیزی کمک خواهد کرد، اما باید مراقب باشید در این فرآیند به کفش خود آسیب وارد نکنید.

مرحله 2: یک ظرف را با آب گرم و مایع شستشو پر کنید، مایع ظرفشویی گزینه مناسبی خواهد بود؛ از این آب برای شستن زیره کفش فوتسال خود استفاده کنید، اما کل کفش را در آب فرو نکنید، سعی کنید رویه کفشتان آن تا حد امکان خشک باشد. از یک برس ظریف (یا مسواک) استفاده کنید تا به طور کامل روی تمام نواحی کف، از جمله اطراف زیره کفش فوتسال را بشویید، با حرکات دایره ای به آرامی فشار دهید تا تمام زوایای آن پوشش داده شود، در حین اینکار برس را مداوماً بشویید.

مرحله 3: یک حوله تمیز (یا پارچه تمیز و جاذب دیگر) بردارید و هر قسمت را مدت کوتاهی پس از شستشو خشک کنید؛ اگر آب زیادی به رویه کفش فوتسال رفت، بهتر است مرتباً آن را پاک کنید.

مرحله 4: کفش های فوتسال خود را در یک کیسه تمیز نگهداری کنید تا برای بازی بعدی آماده باشد.


نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

1. برای چسبندگی بهتر، زیره کفش فوتسال را تمیز نگه دارید.

پاک کردن مداوم: علاوه بر تمیز کردن دقیق زیره کفش فوتسال، بهتر است آن را بعد از هر بازی و حتی در هر زمان استراحت بین بازی نیز تمیز کنید، این کار را می توانید از طریق دست کشیدن، داشتن یک حوله و مرطوب کردن آن انجام دهید. حتی اگر فقط کفش های فوتسال خود را در سالن بپوشید، باز هم مقدار زیادی گرد و غبار و کثیفی را به خود جذب می کند.


2. کف سالن را مرتباً تمیز کنید تا گرد و غبار به حداقل برسد.

یک سطح تمیز قطعاً تفاوت زیادی در ایجاد کشش در زیره کفش ورزشی ایجاد می کند، اما تنها تمیز کردن خشک آن نمی تواند زمین تمیز را تضمین کند. شستشوی مرطوب زمین سالن بهترین راه برای تمیز نگه داشتن آن است، اما سپردن این کار به کارکنان مخصوصی نیاز دارد که هم پرهزینه و هم زمان بر است؛ برای اینکار می توانید به صورت داوطلبانه با دوستان خود کف سالن را تمیز کنید.


3. کفش فوتسال خود را بیرون نپوشید.

با پوشیدن کفش های فوتسال برای پیاده روی و بیرون از سالن، گرد و غبار و کثیفی که به کف کفش هایتان چسبیده را با خود وارد زمین بازی می کنید. بنابراین اگر میخواهید طول عمر کفش فوتسالتان را افزایش دهید و کشش مناسبی از آن دریافت کنید، حتی آنها را در طول مسیر به سالن نپوشید (حتی وقتی از ماشین خود پیاده می شوید).


 بهبود چسبندگی کفش فوتسال


4. تشک چسبناک Sticky-mat تهیه کنید.

می توانید تشک های چسبنده مخصوص را خریداری کنید که کثیفی را از بین می برد و به بهبود چسبندگی کفش فوتسال شما کمک می کند. این تشک ها را در کنار زمین نگه می دارید و زمان استراحت روی آن قدم می گذارید تا خاک و گرد و غبار را از کف کفش هایتان پاک کنید و چسبندگی بیشتری به آنها بدهید.


5. اسپری مو

در واقع، این یک افسانه است که استفاده از اسپری مو زیر کفش سالنی، چسبندگی آن را بهبود می بخشد، و این اثرگذار است. اسپری مو چسبناک است و چسبندگی بسیار موقتی به کفش فوتسال شما می دهد، اما فقط برای چند ثانیه. در عوض، این چسبندگی کثیفی و گرد و غبار را نیز به زیره کفش جذب می کند که باعث کاهش کشش زیره کفش می شود.


در صورتی که موارد فوق را انجام داده اید، اما هنوز هیچ بهبودی در وضعیت چسبندگی کفش فوتسالتان وجود ندارد، وقت آن است که در مورد خرید کفش فوتسال جدید تحقیق کنید. اگر کشش و چسبندگی زیره کفش واقعاً برای شما مهم است، با خرید از یک فروشگاه معتبر که اصالت و اورجینال بودن کفش فوتسال را تضمین می کند، می توانید مطمئن شوید که عملکرد مورد نیاز شما را خواهد داشت.

مقالات و دانستنی ها

چگونه کفش فوتسال خود را تمیز کنیم؟

پس از یک بازی طولانی، تمیز کردن کفش های فوتسال ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما با اینکه فقط کفش های خود را در سالن پوشیده اید، باز هم مقدار زیادی گرد و غبار و کثیفی به آن می چسبند. تمیز کردن منظم کفش های فوتسال نه تنها عمر آن ها را افزایش می دهد، بلکه تضمین می کند که برای جلسه تمرینی بعدی یا روز بازی در شرایط عالی قرار دارند.

ادامه مطلب
مزایای کفش فوتسال مناسب

اگر در داخل سالن با کفش تنیس یا کفش پیاده روی فوتسال بازی می کنید، ممکن است دو مشکل رایج داشته باشید، اینکه کنترلی بر توپ نخواهید داشت و احتمالا سر خواهید خورد. در واقع ظاهر کفش های فوتسال شبیه کفش هایی هستند که برای بازی تنیس استفاده می شوند، با این حال تفاوت این است که آنها با زیره سخت تر عرضه می شوند که وقتی در زمین بازی هستید کنترل بیشتری به شما بدهد. زمانی که تصمیم گرفتید بازی فوتسال را شروع کنید، اصلی ترین چیزی که به آن نیاز دارید یک جفت کفش فوتسال مناسب است.

ادامه مطلب
قدرت تشخیص اورجینال از های کپی

برای شما هم شاید پیش آمده باشد که در هنگام خرید نگران اورجینال بودن یا نبودن یک کفش فوتسالی باشید. پس این مقاله را مطالعه کن تا اطلاعاتت در مورد کفش های اورجینال و های کپی چند برابر بیشتر بشه.

ادامه مطلب
آیا می توان کفش های فوتسال را برای استفاده روزانه پوشید؟

برای انجام ورزش هایی مانند فوتبال و فوتسال به صورت حرفه ای، علاوه بر تجهیزات و مکان مناسب، نیاز به در اختیار داشتن لوازم مناسب مانند لباس، کفش و توپ مخصوص می باشد. داشتن کفش فوتسال مناسب یکی از مهمترین بخش های این ورزش می باشد، چرا که بخش اصلی بازی فوتسال توسط پاها صورت گرفته و کفش ها راحتی و پشتیبانی مورد نیاز را برای آنها در طول بازی فراهم می کنند. در زمان خرید کفش فوتسال باید به

ادامه مطلب