ثبت نام

انتخاب یک جفت کفش مناسب برای هر رشته ورزشی یکی از مهم ترین تصمیماتیست که می توانید به عنوان یک ورزشکار بگیرید. سرمایه گذاری در زمان و پول برای خرید کفش مناسب در نهایت نتیجه بهتری خواهد داشت و عملکرد و راحتی شما را بهبود می بخشد و در عین حال شما را ایمن و بدون آسیب نگه می دارد.


کفش ورزشی ایده آل فقط برای راحتی طراحی نشده است، بلکه برای رفع (و گاهی اوقات اصلاح) بی نظمی ها در وضعیت پا و راه رفتن شما طراحی می شود؛ این شامل پرونیشن پای شما در هنگام برخورد با زمین نیز می باشد. کفش های پیاده روی و دویدن نیز مانند سایر رشته های ورزشی به تنفس و تکیه گاه مناسب نیاز دارند تا همزمان با حرکت پا خم شوند و ضربه های شدید را که از قسمت های آسیب پذیرتر پا وارد میشود، دوباره توزیع کنند.


خرید بهترین کفش ورزشی

برای پیدا کردن کفش مناسب ورزشی، همیشه به یک فروشگاه تخصصی همان رشته ورزشی بروید نه یک فروشگاه کفش کلی. متخصصان فروش در آنجا تناسب و عملکرد ایده آل را بهتر ارزیابی می کنند و ابزارهایی برای اندازه گیری و تجزیه و تحلیل صحیح پاهای شما در اختیار دارند. همچنین انتظار گذراندن زمانی طولانی را در فروشگاه تخصصی داشته باشید، زیرا فروشنده احتمالاً سوالات زیادی برای راهنمایی شما می پرسد و از شما می خواهد چندین گزینه را امتحان کنید. بهترین زمان برای خرید کفش ورزشی تخصصی، پس از مدتیست که روی پای خود ایستاده اید یا راه رفته اید، به این معنی که بهتر است در پایان روز به خرید کفش ورزشی بروید؛ پاهای شما آن زمان متورم شده و به اندازه مورد نیاز برای کفش های ورزشی شما نزدیک تر خواهد شد.

خرید کفش ورزشی


اگر از قبل یک جفت کفش ورزشی ایده آل دارید، آن را با خود به فروشگاه ببرید، این به فروشنده بینش بیشتری در مورد هم ترازی پا و سبک راه رفتن شما می دهد؛ همچنین اگر از ارتزهای اصلاحی یا کفی های سفارشی استفاده می کنید.


چگونه بهترین کفش ورزشی را انتخاب کنیم؟

برای خرید کفش متناسب با ورزشی که می کنید در ابتدا باید بررسی هایی را انجام دهید و از معیارهای تاثیرگذار در زمان خرید کفش ورزشی آگاه شوید، اما این اطلاعات تنها کافی نیستند. چندین نکته دیگر وجود دارد که یک فروشنده متخصص کفش ورزشی می تواند به شما کمک کند کفش مناسب را پیدا کنید:

1- شکل پا: فروشنده به شکل و قوس پای شما نگاه می کند تا ویژگی های پای شما را مشخص کند، از جمله اینکه آیا کف پای شما صاف است یا قوس بلند دارد، تا کفش ورزشی مناسب را به شما پیشنهاد کند.

2- اندازه گیری: پاهای شما باید در حالت ایستاده اندازه گیری شود، اینکه یک فروشنده اندازه پای شما را بپرسد کافی نیست. سن، بارداری و آسیب می تواند ساختار پای شما را به طور قابل توجهی تغییر دهد. علاوه بر این، یک کفش پیاده روی مناسب باید حداقل نیم سایز بزرگتر از کفش معمولی شما باشد تا ورم هایی را که در هنگام راه رفتن و دویدن ایجاد می کند، در خود جای دهد.

3- نحوه پوشیدن کفش: فروشنده معمولاً نگاهی به کفش هایی که پوشیده اید می اندازد تا ببیند آیا نکته ای غیرعادی در کف یا پاشنه ها وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، ساییدگی لبه بیرونی کفش نشان دهنده underpronation است، در حالی که ساییدگی میانی در لبه داخلی کفش نشان دهنده overpronation است.

4- تجزیه و تحلیل دویدن: اینکه فروشنده شما را در حال دویدن، چه روی تردمیل یا بیرون در پیاده رو مشاهده کند به او کمک می کند تا سبک دویدن شما را مشخص کند. آنها معمولاً پشت شما می ایستند و خم می شوند تا بررسی کنند که آیا جای پای شما همسطح است یا به سمت داخل یا بیرون می چرخد.

5- عادات و اهداف ورزش: برای کمک به فروشنده، تا جایی که می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نوع ورزش مورد نظر خود، سطوحی که روی آن ورزش میکنید، برنامه تمرینی خود و اینکه آیا برای مسابقه یا به صورت تفریحی تمرین می کنید، ارائه دهید.


در نهایت، هرگز کفش ورزشی را صرفاً بر اساس رنگ، مدل یا نام تجاری آن نخرید؛ در حالی که مد مطمئناً در تصمیم شما نقش دارد، اجازه ندهید که این کار را به ضرر راحتی، ایمنی یا عملکرد شما انجام دهد. این نکته را هم در ذهن داشته باشید که هیچ کفش ورزشی وجود ندارد که برای رشته های مختلف ورزشی با تحرکات مختلف و سطوح متفاوت، مناسب باشد. بنابراین اگر می خواهید کفش ورزشی تهیه کنید که آن را برای چند ورزش به پا کنید حتما آن را با فروشنده درمیان بگذارید.

کفش ورزشی


چطور از خرید کفش های ورزشی مناسب مطمئن شویم؟

پس از خرید کفش ورزشی ، آنها را برای چهار تا پنج روز آینده آزمایش کنید تا ببینید پاهای شما به آنها چه پاسخی می دهند. اگر دچار تاول، بی حسی یا درد پا شدید، احتمالاً آنها انتخاب اشتباهی برای شما هستند، اگر اندازه و شرایط مناسب برای خرید کفش را در نظر داشته باشید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اگر شروع به ایجاد درد یا ناراحتی در قوس، مچ پا، زانو یا لگن کردید، ممکن است به دلیل نامناسب بودن کفی باشد، این می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که کفش ورزشی پشتیبانی بیشتری از آنچه لازم است اضافه کند. بسیاری از فروشگاه های تخصصی کفش ورزشی سیاست های مبادله آزادانه دارند و به شما اجازه می دهند کفش ها را در عرض یک هفته برگردانید، حتی اگر آن ها را پوشیده اید.


تکنیک های بستن بند کفش نیز می تواند در راحتی و ایجاد تناسب کمک کند. اگر پا پهن، پاشنه باریک، کف پای پهن یا باریک دارید، یا اگر پاشنه کفش شما داخل و خارج می شود، تغییرات ساده در نحوه بستن بند کفش می تواند به شما کمک کند. تغییر الگوی بند بر روی تناسب کفش تأثیر می گذارد، پس از ایجاد تغییر در هنگام پوشیدن کفش ابتدا فقط به مدت 10 یا 15 دقیقه احساس آن را ببینید و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.


مقالات و دانستنی ها

نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

ممکن است کفش های فوتسال شما فرسوده شده و کشش آن از بین رفته باشد، اما قبل از اینکه آنها را دور بیندازید، در نظر بگیرید که آیا می توان چسبندگی آنها را بهبود بخشید یا خیر. نکته ای که در مورد یک زمین سالنی باید بدانید این است که گرد و غبار و کثیفی بسیاری در آن ایجاد می شود که چسبندگی کفش فوتسال شما را به شدت کاهش می دهد؛ در بیشتر موارد خیلی قبل از اینکه مشکلی را در زمین ببینید، متوجه تفاوت خواهید شد.

ادامه مطلب
اهمیت جنس رویه کفش های ورزشی

در خرید کفش چقدر به جنس رویه اهمیت می دهید؟ معیارهای شما برای خرید کفش ورزشی مناسب چیست؟ وزن کفش؟ جنس کفش؟ رنگ کفش؟ در نهایت چه عواملی باعث می شود که پای خودتان را در یک کفش

ادامه مطلب
انواع کفش های پیاده روی

وقتی صحبت از دویدن و پیاده روی می شود، کفش های پیاده روی مهمترین نیاز اینکار هستند. انتخاب و خرید بهترین کفش پیاده روی فرآیندی زمانبر است و نیاز به تحقیق و بررسی پیش از اقدام دارد، به خصوص اگر برای اولین بار قصد خرید این نوع کفش ورزشی را دارید. عوامل زیادی در انتخاب کفش مناسب پیاده روی موثر است، مواردی مانند وزن، سطوح تمرین، اهداف تمرین، ترجیحات شخصی، نوع پا و راه رفتن هر فرد که باید

ادامه مطلب
 کفش های پیاده روی زنانه

کفش های پیاده روی زنانه باید ضربه های زیادی را جذب کنند، قوس پا را حفظ کرده و بالشتک مناسبی داشته باشند. هنگام برنامه ریزی برای رفت و آمد برای کارهای بیرون از منزل یا بستن چمدان برای سفر، کفش های پیاده روی باید واقعاً کفش انتخابی برای زنان باشد.

ادامه مطلب