ثبت نام

برای انجام ورزش هایی مانند فوتبال و فوتسال به صورت حرفه ای، علاوه بر تجهیزات و مکان مناسب، نیاز به در اختیار داشتن لوازم مناسب مانند لباس، کفش و توپ مخصوص می باشد. داشتن کفش فوتسال مناسب یکی از مهمترین بخش های این ورزش می باشد، چرا که بخش اصلی بازی فوتسال توسط پاها صورت گرفته و کفش ها راحتی و پشتیبانی مورد نیاز را برای آنها در طول بازی فراهم می کنند. در زمان خرید کفش فوتسال باید به نکات متعددی توجه کنید تا مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کرده و با نگهداری مناسب از آن طول عمر کفشتان را افزایش دهید.


ویژگی های کفش فوتسال

کفش های فوتسال شبیه به کفش های کتانی روزمره هستند و بسیاری از مردم آن ها را به همین هدف می پوشند؛ اما کفش های فوتسال نسبت به سایر کفش های ورزشی ارتباط نزدیک تری با زمین دارند. در واقع کفش های فوتسال به کفش هایی گفته می شود که دارای زیره های لاستیکی شیاردار با الگوی چند جهته برای جلوگیری از سر خوردن و افزایش کشش برای تحرک سریع در اطراف زمین هستند. کفش های فوتسال به صورت اختصاصی برای استفاده در زمینی با سطح صاف و سخت ساخته می شوند و مانند کفش های فوتبال معمولی گل میخ در زیر خود ندارند، همچنین این نوع کفش های ورزشی با توجه به شرایط بازی فوتسال طراحی می شوند تا پشتیبانی مورد نیاز در قوس پا را به بازیکن بدهند.

خرید کفش فوتسال


از ویژگی های مهم کفش های فوتسال اورجینال می توان به دوام بالای آنها اشاره کرد که البته نیاز به مراقبت دارند و به راحتی تمیز می شوند. کفش های فوتسال، به صورتی تولید می شوند که به بازیکنان فوتبال داخل سالن اجازه می دهند تا تماس نزدیک تری با زمین داخل سالن داشته باشند. قسمت بیرونی یک کفش فوتسال باید ساختاری داشته و دارای برش های عمودی پایین مچ باشد، این ماده باید به طور طبیعی به دور پای بازیکن بپیچد و ضربه های بازگشتی از سطح زمین را جذب کند. همچنین کفش های فوتسال بر خلاف کفش های پیاده روی که رویه ای نرم دارند، در قسمت پنجه خود با متریال تقویت شده ساخته می شوند تا تماس بهتری با توپ داشته باشند. جنس رویه این کفش ها نیز به صورتیست که علاوه بر دوام و انعطاف پذیری، دارای روزنه هایی برای گردش هوای مناسب در طول بازی می باشد تا پای بازکن در داخل کفش عرق نکند. تولیدکنندگان، کفش های فوتسال را پارچه ای سبک با زیره نازک درست می کنند در نتیجه اگر آنها را با کفش های پیاده روی یا کفش های معمولی مقایسه کنید بسیار سبک تر هستند.


آیا می توان کفش های فوتسال را برای استفاده روزانه پوشید؟

بله، از نظر تکنیکی می توان کفش های فوتبال داخلی را در فضای باز پوشید، اما فقط کفش هایی با کفی صاف که برای زمین داخل سالن ساخته شده اند، نه کفش های فوتبال روی چمن. دلایلی وجود دارد که افراد تمایل به پوشیدن کفش های فوتسال در فضای بیرونی دارند، از جمله:

✔ صرفه جویی در زمان برای رفتن به بازی فوتسال

✔ فراموش نکردن کفش های فوتسال در زمان رفتن به سالن

✔ راحتی زیاد کفش های فوتسال

✔ صرفه جویی در خرید کفش های پیاده روی


در شرایطی می توان کفش های فوتسال را به عنوان یک کفش روزمره استفاده کرد ، اما این کار از طرف متخصصان ورزشی توصیه شده نیست. اگر فردی تمایل به پوشیدن کفش فوتسال برای محیط بیرون دارد، باید در زمان بسیار کوتاهی باشد تا آسیب و فشاری به پاهایش وارد نشود، همچنین با پوشیدن کفش فوتسال روی سطوح ناهموار و زبر محیط بیرون امکان آسیب به کفش بسیار بالا بوده و نمی توان از آن مجددا در سالن استفاده کرد.


چرا نباید کفش های فوتسال را در بیرون بپوشیم؟

برخلاف کفش های فوتبال که دارای میخ در زیره خود هستند و امکان راه رفتن در زمین های سفت مانند سطوح خیابان را دشوار میکنند، کفش های فوتسال این مشکل را نداشته و می توانید با آنها در فضای بیرونی راه بروید یا حتی بدوید. در حالی که می توانید کفش های فوتسال را بیرون از سالن بپوشید، به این معنا نیست که با انجام این کار هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. دلایل متعددی برای نپوشیدن کفش های فوتسال خود در بیرون از سالن وجود دارد از جمله:

1- عدم راحتی

کفش های فوتسال برای بازی فوتسال ساخته می شوند نه برای ساعت ها قدم زدن. این کفش ها طوری طراحی شده اند که در حرکات سریع و تغییر جهت بهترین پشتیبانی را ارائه دهند، اما برای استفاده طولانی مدت طراحی نشده اند. تولیدکنندگان روی راحتی این کفش ها تمرکز زیادی ندارند، زیرا در بیشتر مواقع فقط حدود 1 یا 2 ساعت در روز پوشیده می شوند و پوشیدن کفش فوتسال در این مدت راحتی و پشتیبانی مورد نیاز بازیکن را فراهم می کند، اما پوشیدن آن در خارج از سالن فوتسال و برای تمام روز پاهای شما را اذیت خواهد کرد. در عوض کفش های کتانی دارای کفی بسیار ضخیم تر هستند که باعث می شود تا کف پای شما بسیار راحتتر باشد.

خرید کفش فوتبال


2- آسیب به کفش

اگر کفش های فوتسال را برای استفاده روزانه بپوشید، ممکن است به کفش آسیب بزنید زیرا کفش های فوتسال برای استفاده در بیرون از سالن ساخته نمی شوند. پوشیدن این کفش ها بر روی سطوح ناهموار می تواند باعث فرسودگی سریعتر کفش به خصوص در قسمت زیره آنها شود، زیرا به دلیل ناهمواری سطح بتن می تواند به سرعت لاستیک را پاره کند. این امر چسبندگی کفش را کاهش می دهد و آنها را برای فوتسال غیر قابل استفاده می کند؛ همچنین کاهش یا از بین رفتن خاصیت کشش کفش فوتسال ممکن است در حین بازی به بازیکن آسیب وارد کند.


3- جراحت

پوشیدن کفش فوتسال برای استفاده روزانه ممکن است منجر به آسیب به خودتان شود. یکی از ویژگی های کفش های فوتسال خوب این است که به دلیل نیاز زمین بازی، دارای پایه ای سفت و سخت برای شتاب گرفتن هستند، این ویژگی می تواند در طولانی مدت و استفاده مداوم باعث ایجاد مشکلاتی در قوس پای شما شود، بنابراین توصیه نمی شود که به طور منظم آنها را برای استفاده روزمره بپوشید. اگر آنها را به طور مداوم در خارج از سالن فوتسال بپوشید، فشار به قوس پا منجر به مشکلات مفصل ران، زانو و کمر می شود. علاوه بر این، کفش های فوتسالی که مداوم در بیرون پوشیده می شوند فرسوده شده و برای بازی فوتسال موثر نخواهند بود. بازی با کفش های فوتسال کهنه شده در زمین های سرپوشیده و سطح صاف سالن حالت بسیار لغزنده دارد. حرکات یکباره و چرخش کوتاه با آنها می تواند باعث لیز خوردن شما شود که ترک عضلانی را نتیجه می دهد؛ این یک آسیب بسیار رایج هنگام بازی با کفش های فوتسال کهنه یا فرسوده است.


مقالات و دانستنی ها

راهنمای انتخاب سایز

بارها برای شما در زمان خرید اینترنتی این مشکل اتفاق افتاده که سایز بزرگتر یا کوچکتری برای خودتان انتخاب کرده اید با اینکه سایز پاهای خودتان را از قبل می دانستید. این مقاله را مطالعه کنید تا درسترین انتخاب سایز را داشته باشید.

ادامه مطلب
زمان تعویض و خرید مجدد کفش های پیاده روی

دوندگان و کسانی که به طور حرفه ای پیاده روی می کنند ارتباط عمیقی با کفش های خود دارند. با این همه مسافت طی شده و زمان و تلاش زیادی که صرف کرده اند، آنها می دانند که هر نشانه ای از ساییدگی و پارگی قابل توجه در کفش شان می تواند به معنای تفاوت در زمان اتمام مسابقه دو یا احتمال بروز حادثه در حین پیاده روی باشد. هر کدام از

ادامه مطلب
قدرت تشخیص اورجینال از های کپی

برای شما هم شاید پیش آمده باشد که در هنگام خرید نگران اورجینال بودن یا نبودن یک کفش فوتسالی باشید. پس این مقاله را مطالعه کن تا اطلاعاتت در مورد کفش های اورجینال و های کپی چند برابر بیشتر بشه.

ادامه مطلب
آیا می توان با کفش های پیاده روی فوتسال بازی کرد؟

فوتسال یک جایگزین عالی برای فوتبال می باشد به خصوص زمانی که شرایط آب و هوایی خیلی بد است. با این حال این ورزش نیز مانند بسیاری از ورزش های داخل سالن نیاز به لوازم مخصوص به ویژه کفش های فوتسال دارد تا بازیکن به درستی بتواند در زمان نیاز شتاب بگیرد، بایستد یا ضربه بزند. اما بسیاری از افراد

ادامه مطلب