ثبت نام

برای خرید کفش مناسب نیاز است که آناتومی کفش ورزشی را بدانید تا شانس خود را برای خرید جفت مناسبی که نیازهای فیزیولوژیکی و ترجیحات شخصی شما را برآورده می کند، افزایش دهید. هر کفش ورزشی متناسب با رشته مرتبط ساخته شده است، اما به طور کلی بخش های مختلف تمام کفش ها مشترک هستند و برای ایجاد ایمنی و راحتی در تمرین ساخته شده اند. هر قسمت از کفش ورزشی عملکرد خاصی دارد و دارای ویژگی های متمایزیست که باید از آن‌ها آگاه باشید تا تصمیم درستی برای مشخص کردن معیارهای تاثیرگذار در زمان خرید کفش ورزشی بگیرید. چه کفش های مخصوص فوتسال یا فوتبال بخرید و چه کفش های پیاده روی، اصطلاحات مشترکی در آناتومی خود دارند.

خرید کفش ورزشی


رویه کفش ورزشی The Upper

رویه کفش ورزشی، کل پا را می پوشاند تا از یک تناسب راحت و ایمن اطمینان حاصل کرده و در عین حال ثبات را ایجاد کند، در واقع رویه به کل کفشی اشاره دارد که روی زیره لاستیکی قرار میگیرد. رویه کفش ورزشی اغلب دارای عناصریست که برای تقویت یا فقط برای استایل به زیره میانی کفش دوخته شده اند. بخش های مختلف رویه به شرح زیرند:

• پارچه رویه Upper Fabric: معمولاً از جنس مش مهندسی شده (طراحی شده برای استحکام و انعطاف پذیری) یا بافتی که احساس نزدیک به پا و جوراب مانند را ایجاد می کند، می باشد. به دلیل اهمیت رویه کفش ورزشی در ورزش هایی مانند فوتسال، از چرم کانگرو یا جیر برای رویه استفاده می شود.

• روکش Overlay: این لایه یا لایه های پارچه ای، ساختاری را برای قسمت بالایی ایجاد می کند و اغلب از مواد صیقلی ساخته می شود؛ روکش کفش ورزشی ممکن است شامل شکل نشان برند نیز باشد. تولیدکنندگان بسیاری برای کاهش وزن کفش از روکش صرف نظر می کنند.

• زبانه Tongue: زبانه کفش ورزشی از بالای پا در برابر فشار بند کفش محافظت می کند و معمولاً به قسمت بالایی نزدیک انگشتان پا متصل می شود. البته زبانه کفش دو حالت دارد؛ یک زبانه ضخیم به قسمت بالایی در طرفین خود متصل می شود تا با پای شما سازگارتر شود که پوشیدن و درآوردن کفش در این حالت سخت تر است. حالت دوم زبانه بوریتو که فقط از یک طرف به کفش متصل است و در مقایسه با نوع چسبیده آن راحت تر است.

• بخش انگشتان پا Toebox: این بخش از انگشتان پا محافظت می کند و فضای کافی برای گستردگی آنها فراهم کند و از ساییدگی و تاول زدن انگشتان پا جلوگیری کند.

• نگهدارنده پاشنه Heel counter: یک قطعه پلاستیکی یا پارچه ای است که پاشنه پا را در جای خود قرار می دهد و آن را پشتیبانی می کند، این بخش می تواند داخلی یا خارجی باشد.


زیره میانی کفش ورزشی Midsole

زیره میانی که از فوم لاستیک مانند تشکیل شده، هسته اصلی کفش ورزشی است و زیرسازی و بازگشت انرژی را فراهم می کند. انواع فوم تشکیل دهنده این بخش از کفش ورزشی عبارتند از:

• EVA (اتیلن وینیل استات): به دلیل نرمی، انعطاف پذیری و هزینه تولید پایین از دهه 1970 استاندارد در فوم های میانی زیره بوده است. البته در بیشتر کفش های فوتسال جوما از این نوع فوم برای زیره میانی استفاده می شود.

• PU (پلی یورتان): در مقایسه با EVA، نسبت به دما حساسیت کمتر، دوام بیشتر و احساسی قوی دارد. با این حال، PU تقریبا 50 درصد سنگین تر از EVA است.

• TPU (ترموپلاستیک PU): گرم شده و اصلاح می شود. شرکت هایی مانند آدیداس از یک فرآیند دو مرحله ای استفاده میکنند، دانه های TPU را می سازند و سپس آنها را برای ایجاد زیره میانی بادوام تر، انعطاف پذیرتر و قویتر از دو نوع قبلی ترکیب می کنند. البته TPU هنوز در مقایسه با EVA فوم سنگین تری است.

• Pebax (بلوک آمید پلی اتر): به عنوان فوم بسیار واکنش پذیر مورد استفاده در کفش های ورزشی نایک به رسمیت شناخته شد، Pebax انعطاف پذیری و بازگشت انرژی خود را در شرایط سرد حفظ می کند و 20 درصد سبک تر از TPU است.

خرید کفش پیاده روی


زیره کفش ورزشی Outsole

زیره، پایین ترین قسمت کفش ورزشی است که معمولاً از لاستیک جامد یا لاستیک دمیده شده (تزریق شده با هوا) یا ترکیبی از این دو ساخته می شود. لاستیک جامد بادوام تر است، در حالی که لاستیک دمیده (که معمولاً در قسمت جلویی کفش قرار دارد) انعطاف پذیرتر است و بر زیرسازی کفش می افزاید. بسته به اینکه آیا کفش پیاده روی برای جاده یا تریل در نظر گرفته شده، زیره یا بسیار قطعه قطعه خواهد بود (آج صاف تر با شیارهای انعطاف پذیر) برای حرکت نرم تر در مسیر مسطح، یا دارای الگوی گیره ای تهاجمی تر برای چسبندگی در زمین های ناهموار.

• Footbridge: این بخش از زیره بین پاشنه و جلوی پا قرار دارد و با کاهش پیچ خوردگی، ثبات را فراهم می کند.

• Beveled heel: بخشی گرد یا زاویه دار در قسمت عقب زیره تا ضربه پاشنه را کاهش دهد و به شما اجازه دهد به آرامی با زمین برخورد داشته باشید.

• Rock plate: این قسمت معمولاً از پلاستیک ساخته شده است؛ این قطعات محافظ برای دفاع بیشتر در مسیرهای ناهموار بین زیره برخی از کفش های تریل قرار میگیرند.

• Decoupled heel: یک پاشنه شکاف خورده که ضربه را جذب می کند و هنگامی که پاشنه بر روی زمین قرار می گیرد، حرکت ملایمی ایجاد می کند.


کفی کفش ورزشی Insole (Sockliner)

کفی یا آستر جوراب یک لایه نازک داخل کفش در بالای زیره میانی است که از پای شما در برابر ساییدگی محافظت می کند. فناوری استفاده شده در کفی کفش ورزشی می تواند رطوبت گیر باشد یا از فوم مموری ساخته شده باشد؛ این بخش اغلب قابل جابجایی است و اگر بخواهید می توانید آن را با کفی دلخواه تعویض کنید.


بخش داخلی کفش ورزشی Lasting

بخش ثابت داخلی کفش ورزشی، لایه نهایی بین زیره وسط و کفی است، جایی که کف پا درون کفش ورزشی روی آن قرار میگیرد. این بخش به قالب سه بعدی و شکل پا اشاره دارد که انواع مختلفی از آن وجود دارد که می توانند مستقیم، خمیده یا نیمه خمیده باشند. بیشتر کفش های پیاده روی اورجینال با لایه دخلی نیمه خمیده ساخته می شوند، اما به عنوان یک قاعده کلی، این لایه باید با شکل پای شما مطابقت داشته باشد.


مقالات و دانستنی ها

بهترین کفش های پیاده روی 2022

پیدا کردن بهترین کفش پیاده روی یک اقدام شخصی است، بنابراین مهم نیست که نظر دیگران چیست، بهترین جفت کفش برای همه افراد وجود ندارد. صدها مدل از انواع کفش های پیاده روی و دویدن وجود دارند و هر کدام از آنها به طور متفاوتی مناسب هستند، برخی برای افراد سنگین وزن، برخی برای افراد با پاهای کف صاف و برخی برای کسانی که انتظار دوام بالا در دویدن دارند راحت هستند.

ادامه مطلب
رازهای تعیین قیمت کفش های اورجینال

یکی از مهمترین اصل های خرید کفش ورزشی ، قیمت آن است. در زندگی روزانه هم همین اصل برقرار است. حتی مردم برای خرید ابتدایی ترین نیاز های روزانه خود از قیمت سوال می کنند. سیاست شرکت های تولیدی همیشه بر این اصل استوار

ادامه مطلب
معیارهای تاثیرگذار در زمان خرید کفش ورزشی

یکی از مهم ترین لوازم جهت انجام ورزش های گوناگون خرید کفش ورزشی است. سلامت پا و استفاده از کفش ورزشی مناسب یکی از مهم ترین نکات جهت انجام هر

ادامه مطلب
چرا کفش های فوتسال جوما بهترین انتخاب هستند؟

انتخاب کفش مناسب برای انجام ورزش های داخل سالن می تواند پیچیدگی فراوانی داشته باشد؛ اهمیت کفش خوب برای ورزش فوتسال نیز تاثیر مستقیمی بر ارائه توانایی های بازیکن دارد. تنوع بسیاری از برندهای مختلف وجود دارد که گزینه های متفاوتی را ارائه می دهند و با وجود اینکه بسیاری از برندها به صورت اختصاصی کفش فوتسال تولید می کنند، اما باز هم باید اطلاعات کاملی درمورد

ادامه مطلب