ثبت نام

فوتسال، که به نام فوتبال داخل سالن نیز شناخته می شود، ورزشی بسیار سرگرم کننده است، اما ورزش راحتی نیست، به خصوص قسمتی که باید بهترین کفش فوتسال را انتخاب کنید. تنوع بسیار زیادی از کفش های فوتسال اورجینال برتر وجود دارد که ممکن است یک تازه کار و حتی بازیکنان باتجربه را گیج کند، این تنوع در ویژگی های تعیین خوب بودن کفش می باشد نه در طراحی و ظاهر آن. البته سبک بازی هر فرد برای انتخاب بهترین کفش فوتسال نیز بسیار مهم است.


چگونه بهترین کفش فوتسال را انتخاب کنیم؟

به طور خلاصه، قسمت‌های یک کفش ورزشی شامل رویه vamp، زیره، کفی، زیره میانی یا بالشتک، پاشنه و میخ های پایین کفش است، اگرچه اینها اختیاری هستند و معمولاً در کفش های فوتسال وجود ندارند. برای هر کدام از این بخش ها جنس ها یا ویژگی هایی وجود دارند که استاندارد یا بهترین ویژگی هستند؛ بر اساس آنچه که اغلب توسط برند های بزرگ استفاده می شود و بازیکنان به طور مثبت به آن اشاره کرده اند، بهترین ماده برای زیره کفش فوتسال ، زیره لاستیکی آدامسی و بالشتک EVA برای کفی، زیره میانی و پاشنه پا است. برای انتخاب بهترین کفش فوتسال باید به ویژگی هایی توجه کنید که در ادامه ذکر شده اند:

خرید کفش فوتسال


1. وزن کفش فوتسال

به طور کلی، وزن کفش های فوتسال اورجینال در بازارهای جهانی در محدوده 250 تا 340 گرم است، حتی کفش‌هایی که به تازگی وارد بازار شدند، تنها با ده تا بیست گرم تفاوت کمتر یا بیشتر از آن هستند. کفش های فوتسال سبک وزن به سرعت در حال تبدیل شدن به یک روند هستند، زیرا مزیت آن این است که سرعت بهتری با آنها دارید که برای برخی از بازیکنان به خصوص در پست حمله بهترین گزینه می باشد. با این حال وزن سبک همیشه تاثیرگذاری کفش را تعیین نمی کند؛ این ویژگی به موقعیت بازیکن و نوع بازیکن و نقاط قوت و ضعف بستگی دارد. وزن نسبتاً زیاد کفش نیز می تواند مزایای خود را داشته باشد، زیرا به مانورپذیری، تعادل و افزایش کشش کمک می کند.


2. جنس کفش فوتسال اورجینال

جنس کفش چیزیست که هرگز نباید آن را نادیده گرفت، این ویژگی می تواند روی بسیاری از موارد مانند وزن، نوع کارایی، کیفیت عملکرد و سازگاری کفش با بازیکن تأثیر بگذارد. جنس مواد اولیه بخش بزرگی از ترکیب کفش را تشکیل می دهد، به خصوص در قسمت بالایی و جلوی کفش، اگرچه محبوبیت زیادی برای استفاده از نساجی، به ویژه بافتنی وجود دارد، اما به دلیل اهمیت رویه کفش های ورزشی، به خصوص کفش فوتسال آنها معمولاً با چرم طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. جنس رویه، چه مصنوعی و چه چرم، معمولاً برای بقیه قسمت های بیرونی کفش یکسان است، البته برای تزئین، برخی از مواد دیگر مانند جیر یا مش نیز ممکن است با آن ترکیب شود.


کفش های فوتسال از جنس چرم طبیعی دارای کیفیت، دوام، قابلیت اطمینان، راحتی و انتقال حرارت هستند و برای هر فصلی مناسبند. معایب آن قیمت های بالا و احتمال تقلبی بودن آن است زیرا برخی از تولیدکنندگان اغلب چرم مصنوعی و سایر مشتقات مصنوعی را به جای چرم اصل می گذرانند.


کفش های چرم مصنوعی در برابر آب مقاوم هستند، به راحتی تمیز می شوند، سبک و ارزان (نسبت به چرم طبیعی) هستند؛ معایب این جنس این است که راحتی کمتری دارند و درنتیجه به زمان استراحت بیشتری نیاز دارید.


کفش های ورزشی با جنس بافتنی با انقلاب در سال 2014 شروع شد، زمانی که آدیداس سامبا پرمکنیت را عرضه کرد و مدتی بعد کفش فوتسال نایک Magista Flyknit روانه بازار شد. مزایای این جنس کفش، تناسب و وزن فوق العاده سبک ، بدون به خطر انداختن ساختار و استحکام است. رویه بافتنی از یک تکه ساخته شده که در نتیجه کمترین میزان بریدگی و ضایعات را دارد، آنها سبک و دارای لایه بالایی نازک هستند که فضا را برای گردش هوا باز می کند.


3. زیره میانی کفش

3 نوع زیره میانی وجود دارد: کوتاه، متوسط و بلند و تفاوت بین آنها به صورت زیر است:

• زیره های میانی پایین برای احساس کردن توپ تا حد امکان در کف پا ایجاد شده اند، آنها اغلب در کفش های فوتسال سرعتی وجود دارند که عموماً بسیار سبک هستند.

• زیره های متوسط برای کسانی که نیاز به بالشتک دارند بدون اینکه وزن زیادی به کفش اضافه کنند، مناسب است. اگر نیاز به استفاده از کفی های ارتوپدی دارید، کفش هایی با زیره میانی با ارتفاع متوسط جایگزین مناسبی هستند.

• کفش هایی با زیره میانی بلند معمولاً مستحکم هستند و برشی کلاسیک دارند، آنها برای بازیکنان قوی مناسب هستند و به طور ویژه ساخته شده اند تا هر نوع عملی را بدون آسیب رساندن به کف پا تحمل کنند.

خرید کفش ورزشی اورجینال


4- انعطاف پذیری و تناسب کفش فوتسال

انعطاف پذیری دقیقاً مانند کشش پذیری کفش فوتسال است، برخی از کفش ها هر چه بیشتر از آن استفاده کنید فضای مناسبی برای تناسب بهتر ایجاد می کنند در حالی که برخی دیگر به شکل ساختار اولیه خود باقی می مانند. بین چرم مصنوعی و چرم طبیعی، چرم طبیعی بیشتر قادر به قالب گیری و سازگاری با شکل پاهای بازیکنان است.


برای انواع کفش های ورزشی، معمولاً توصیه می شود یک تا دو سانتی متر اضافی روی انگشتان پا ترجیح داده شود، اما برای کفش های فوتسال حدود نیم سانتی متر کافی می باشد به طوری که در پشت پا راحت باشد تا از تاول زدن جلوگیری کند. کفش های فوتسال باید به گونه ای باشند که محکم و اندازه باشند اما برای پاها تنگ و خفه کننده نباشند. کفش های فوتسال بزرگسالان برای مردان و زنان متفاوت است، مطمئن شوید که آیا مدل انتخابی تان برای نوع پای شما مناسب و اندازه است.


5- چسبندگی کفش فوتسال

چسبندگی برای هر دو طرف بالا و پایین یک کفش فوتسال خوب مهم است؛ چسبندگی به معنای ایجاد سطح کشش مناسب با توپ و زمین بوده که از سر خوردن جلوگیری میکند. زیره های لاستیکی آدامسی Gum-rubber برای زمین های فوتسال گزینه مناسبیست، یک زیره لاستیکی در هر سطح صافی می تواند به شما کمک کند، در حالی که میخ های کفش فوتبال روی سطوح چمن به شما کمک می کند. از سوی دیگر، چسبندگی قسمت بالایی نیز اهمیت دارد زیرا بر توانایی شما برای ضربه زدن به توپ به جهت درست و با نیروی مناسب تأثیر مستقیم می گذارد؛ در این بخش، مواد چرم نازک تر ممکن است مفیدتر باشند.


مقالات و دانستنی ها

دلایل جیر جیر کردن کفش های ورزشی و راه حل آنها

همه با صدای جیر جیر کفش های فوتسال و بسکتبال در یک سالن ورزشی آشنا هستند، با این حال سایر کفش های ورزشی از جمله کفش های پیاده روی نیز می توانند صدای جیر جیر داشته یا ناگهان شروع به تولید صداهای عجیب کنند که می تواند واقعا آزاردهنده باشد.

ادامه مطلب
 کفش های پیاده روی زنانه

کفش های پیاده روی زنانه باید ضربه های زیادی را جذب کنند، قوس پا را حفظ کرده و بالشتک مناسبی داشته باشند. هنگام برنامه ریزی برای رفت و آمد برای کارهای بیرون از منزل یا بستن چمدان برای سفر، کفش های پیاده روی باید واقعاً کفش انتخابی برای زنان باشد.

ادامه مطلب
چگونه بهترین کفش ورزشی را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک جفت کفش مناسب برای هر رشته ورزشی یکی از مهم ترین تصمیماتیست که می توانید به عنوان یک ورزشکار بگیرید. سرمایه گذاری در زمان و پول برای خرید کفش مناسب در نهایت نتیجه بهتری خواهد داشت و عملکرد و راحتی شما را بهبود می بخشد و در عین حال شما را ایمن و بدون آسیب نگه می دارد.

ادامه مطلب
ربات های کفش ساز

ورود فناوری و تکنولوژی جهت ساخت و تولید کفش های سالنی توسط شرکت ها باعث ایجاد یک عصر جدیدی در پیشرفت آن ها شده است. این مقاله را مطالعه کنید تا از فناوری های جدید کفش های سالنی باخبر شوید

ادامه مطلب