ثبت نام

همه افراد از اهمیت استفاده از کفش مناسب برای سلامتی پاها مطلع هستند، این اهمیت در زمان ورزش بیشتر می شود چرا که فعالیت های ورزشی فشار بیشتری به پا وارد می کنند که توسط یک کفش ورزشی خوب مهار می شود. کفش های ورزشی به صورتی طراحی شده اند که وزن سبک و انعطاف پذیری را ارائه کنند و همچنین مدت زمان زیادی مورد استفاده باشند، به همین دلیل قیمت نسبتا بالاتری دارند. خرید کفش ورزشی با کیفیت نکته مهمیست که باید پیش از هر چیزی و برای استفاده بهینه به آن توجه کنید، زیرا اگر جنس کفش ورزشی نامرغوب باشد باعث پاره شدن و جدا شدن دوخت آن در حین استفاده می شود. علاوه بر جنس خوب، کفش ورزشی مناسب باید راحتی و مقاومت بالایی نیز داشته باشند و نکته مهم دیگر برای استفاده طولانی مدت پس از خرید تمیزی و نگهداری از کفش ورزشی می باشد. کفش های ورزشی به شرط اطلاع از نحوه درست نگهداری از آنها می توانند طول عمر بالایی داشته باشند.

نگهداری از کفش ورزشی


چگونه از کفش ورزشی خود نگهداری کنیم؟

کفش های ورزشی از مدل های محبوب افراد در سال های اخیر هستند و نه تنها برای انجام ورزش های تخصصی، بلکه برای پیاده روی و انجام فعالیت های روزانه نیز کاربرد فراوانی دارند. علت محبوبیت این کفش ها در بین مردم راحتی آنها و آسیب نزدن به پاها در حین کار و پیاده روی طولانی می باشد و همچنین با نگهداری صحیح ماندگاری آنها بیشتر می شود. اولین نکته در نگهداری از کفش ورزشی در زمان عدم استفاده، قرار دادن آن در جعبه و در جای خشک و خنک و بدون فشار می باشد، زیرا در غیر اینصورت فشار و رطوبت باعث چروک و تغییر فرم کفش می شود. در صورتی که فضای کافی برای اینکار ندارید، بهتر است داخل کفش ورزشی خود را با روزنامه پر کنید تا شکل خود را در هر شرایطی حفظ کند. نگهداری صحیح از کفش ها به خصوص کفش های ورزشی علاوه بر افزایش ماندگاری آن، باعث می شود تا در زمان استفاده از آن موجب آسیب به پای شما نشود. نکته دیگر برای استفاده بهینه از کفش های ورزشی، قرار دادن آنها برای مدت کوتاهی در مجاورت هوای آزاد بعد از هر بار پوشیدنشان می باشد.


همچنین علاوه بر مراقبت از هر کفش بهتر است به طور مداوم از آن استفاده نشود و در شرایطی که امکانپذیر است از کفش ورزشی دیگری نیز استفاده شود تا میزان فرسایش آن کاهش یابد. به دلیل تحرک زیاد و دویدن در حین استفاده از کفش های ورزشی، فشار زیادی به کف پا وارد می شود بنابراین بهترین کار استفاده از کفی های طبی می باشد. همچنین بهتر است بعد از مدتی استفاده کفی های کهنه خود را عوض کنید و در صورتی که از کفش جدا شده اند آنها را بچسبانید. برای هر بار به پا کردن و درآوردن کفش ورزشی  بندهای آن را باز کنید و مجددا ببندید زیرا اگر یکبار بندهای آن را سفت ببندید و به همان صورت به پا کنید به دلیل نیاز به فشار در حین استفاده طول عمر کفش ورزشی شما کاهش می یابد. در صورتی که قسمتی از کفش دچار خراش یا هر آسیبی شد نباید آن را کنار بگذارید و سپردن آن به یک کفاش حرفه ای می تواند کفشی سالم و نو را به شما بدهد.

تمیز کردن کفش ورزشی


تمیز کردن کفش ورزشی

تمیز کردن کفش ورزشی باعث افزایش طول عمر آن می شود و با اینکه مراحل آن کمی دشوارتر از سایر کفش هاست باید هر چند روز یکبار انجام شود. برای شروع تمیزی باید کثیفی های روی کفش مانند خاک و شن و ... را با یک برس جدا کنید. برای شستشوی کفش ورزشی دو راه دارید، یا به صورت دستی آن را انجام دهید یا آن را درون ماشین لباسشویی بیاندازید. اگر میخواهید توسط ماشین لباسشویی کفش ورزشی خود را بشویید بهتر است آن خود را درون یک کیسه قرار دهید و آن را همراه با لباس های ضخیم یا حوله ها با دور کم بشویید. اما اگر می خواهید ریسک خرابی کفش خود را به حداقل برسانید بهتر است آن را با دست و با استفاده از شامپو فرش یا حتی بدون نیاز به شوینده بشویید. بعد از شستشوی کفش ورزشی خود نباید آن را به صورت مستقیم در برابر خشک کننده های حرارتی قرار دهید و بهتر است با قرارگیری در هوای آزاد (نه تابش مستقیم آفتاب) خشک شود.


یکی از راه هایی که به تمیزی بیشتر کفش ورزشی کمک می کند و در بازه طولانی تری نیاز به شستشو دارد، دستمال (پنبه) خیس کشیدن بعد از هر بار استفاده از آن می باشد. بهتر است از پارچه های بی رنگ یا سفید استفاده کنید و از محلول آب و الکل یا آب و استون (با مشاوره با فروشنده) برای حذف لکه ها کمک بگیرید. تقریبا تمام مدل های کفش ورزشی دارای بند هستند که تمیزی آن نیز تاثیر مستقیمی در تمیزی کفش دارد و بهتر است به صورت جداگانه شستشو شود. پاشنه کفش های ورزشی زودتر از سایر قسمت های کفش کثیف می شود و نیاز به شستشو و تمیز کردن مداوم دارد. شستشوی مداوم کفی کفش های ورزشی به صورت جداگانه نیز می تواند در از بین بردن بوی نامطبوع و تمیزی بیشتر کفش تاثیر بسیاری داشته باشد.


مقالات و دانستنی ها

پول اصلی، چرم تقلبی

اگر انتخاب جنس اصل مخصوصا در زمینه چرم برای شما مهم است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید

ادامه مطلب
رنگین کمان پاها!

گاهی به رنگ کفش ها که نگاه میکنی یک دفعه چشمت به یک کفش می خورد که می گویی من همین را میخوام درست همین! تا حالا با خودت فکردی این احساسات درونت بوده که مجبورت کرده این کفش را انتخاب کنی!

ادامه مطلب
زمان تعویض و خرید مجدد کفش های پیاده روی

دوندگان و کسانی که به طور حرفه ای پیاده روی می کنند ارتباط عمیقی با کفش های خود دارند. با این همه مسافت طی شده و زمان و تلاش زیادی که صرف کرده اند، آنها می دانند که هر نشانه ای از ساییدگی و پارگی قابل توجه در کفش شان می تواند به معنای تفاوت در زمان اتمام مسابقه دو یا احتمال بروز حادثه در حین پیاده روی باشد. هر کدام از

ادامه مطلب
چرا کفش های فوتسال جوما بهترین انتخاب هستند؟

انتخاب کفش مناسب برای انجام ورزش های داخل سالن می تواند پیچیدگی فراوانی داشته باشد؛ اهمیت کفش خوب برای ورزش فوتسال نیز تاثیر مستقیمی بر ارائه توانایی های بازیکن دارد. تنوع بسیاری از برندهای مختلف وجود دارد که گزینه های متفاوتی را ارائه می دهند و با وجود اینکه بسیاری از برندها به صورت اختصاصی کفش فوتسال تولید می کنند، اما باز هم باید اطلاعات کاملی درمورد

ادامه مطلب